242400-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster
Referensnummer: KS2022/326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun efterfrågar leverantörer som kan förmedla och tillhandahålla tolkar och översättare inom ett stort antal språk, där behovet av främst tolkar ofta kan behövas med kort varsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tolktjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79540000 Tolktjänster, 79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2019-2021 uppgick den totala volymen till ca 1,3 MSEK. Under nämnda period har årsvolymen varierat mellan ca 370 000 – 520 000 SEK, varav ca 50 000 avser översättningstjänster.
Anbudsgivaren kan betrakta volymerna som en vägledning för förväntad omfattning. Dock lämnar Beställaren ingen garanti för motsvarande omfattning under den kommande avtalsperioden.
Då Beställaren ser en risk för ett större behov av tolk- och översättningstjänster med anledning av det rådande världsläget är takvolymen för ramavtalet 4 MSEK. När köp på ramavtalet uppgått till takvolymen ska ramavtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Översättningstjänster
Del nr: 2
Då Beställaren ser en risk för ett större behov av tolk- och översättningstjänster med anledning av det rådande världsläget är takvolymen för ramavtalet 4 MSEK. När köp på ramavtalet