242404-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Fordon
Referensnummer: KS 2023/00718-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad bjuder in leverantörer att ansöka om att delta i ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för fordon. Ett DIS innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden. Det är därmed inte förutbestämt vilka leverantörer som får möjlighet att leverera i likhet med ett ramavtal utan nya leverantörer kan ansluta vart efter. DIS är en process i två steg och denna upphandling genomförs som selektivt förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (2016:1145). De leverantörer som uppfyller ställda kvalificeringskrav blir godkända (steg ett) och kommer sedan bli tillfrågade att lämna anbud i varje specifik anbudsinbjudan (steg två).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Personbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lätta transportbilar
Del nr: 2
Pickuper
Del nr: 3
Släpvagnar
Del nr: 4
Tunga transportfordon
Del nr: 5
Lastmaskiner och truck med tillbehör
Del nr: 6
Entreprenadfordon
Del nr: 7
Sopmaskiner
Del nr: 8
Redskapsbärare
Del nr: 9
ATV / RTV
Del nr: 10
Gräsklippare
Del nr: 11
Traktorer
Del nr: 12
Elfordon
Del nr: 13
Elscooter
Del nr: 14
Övriga fordon
Del nr: 15