242405-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Andra samhälleliga och personliga tjänster – Ungdomar som resurspersoner inom äldreomsorgen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUngdomar som resurspersoner inom äldreomsorgen
BeskrivningAktivering och sociala insatser utförda av ungdomar inom vård och omsorg. Upphandlingen omfattar att leverera en tjänst där unga personer ska hjälpa till att aktivera boende på särskilda boenden i Västerviks kommun och därmed förhöja livskvaliteten samt öka den sociala samvaron. Upphandlingen har även som mål att skapa en brygga mellan generationer och ge ungdomar en inblick i vård och omsorg och inspirera till att välja vårdsektorn som framtida yrkesval.
Intern identifierareU-017-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000