2. Förfarande
Förfarande
Titel: Service och underhåll för Portar, Dörrautomatiker etc ARN & BMA
Beskrivning: Leverantören ska utföra service, förebyggande underhåll och avhjälpande underhåll på Portar, Dörrautomatiker etc. för Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Bromma Stockholm Airport (BMA). Leverantören ska utföra serviceåtagandet på ett sätt som syftar till att målsättningarna med uppdraget uppnås. Serviceåtagandet ska även utföras på ett fackmannamässigt och serviceinriktat sätt i enlighet med kontraktshandlingarna och vedertagen praxis på området. Upphandlingen ansluter till ABFF 15, Allmänna bestämmelser för entreprenader inom fastighetsförvaltning och service, och är upprättade i enlighet med kontraktsformulär ingående i Aff, Avtal för fastighetsförvaltning och verksamhetsanknutna tjänster. (För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.)
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121900:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader