242413-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Byggmaterialrelaterade produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmaterial och verktyg
Referensnummer: 2020/4364
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende byggmaterial och verktyg m.m. Skogsstyrelsens uppdragsverksamhet arbetar med diverse uppdrag, samt även arbetsmarknadspolitiska åtgärder där vi samarbetar med Arbetsförmedlingen.
Skogsstyrelsen avser därför att teckna ramavtal på byggmaterial och verktyg m.m. på följande orter enligt förfrågningsunderlagets delområden. Det är av stor vikt att leverantören finns på efterfrågade orter eftersom verksamhetens projekt bedrivs lokalt på orten. Beräknade volymer är för hela Sverige. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Uppskattat värde
Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca 3 000 000 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419000 Virke, 42600000 Verktygsmaskiner, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44190000 Diverse byggmaterial, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av byggmaterial, träprodukter, spik, skruv handverktyg, elverktyg mm.
Skogsstyrelsen kommer inom projekten att bedriva olika typer av verksamheter, där bland annat behov av byggmaterial och verktyg kommer att uppstå. Skogsstyrelsen avser därför att teckna ramavtal på byggmaterial och verktyg mm. på följande orter enligt förfrågningsunderlagets delområden. Det är av stor vikt att leverantören finns på efterfrågade orter eftersom verksamhetens projekt bedrivs lokalt på orten. Beräknade volymer är för hela Sverige. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca 3 000 000 SEK