242479-2023 - ResultatSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter VA- och dagvattenutredningar
Referensnummer: 22281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal avseende  Tekniska konsulter inom området VA- och dagvattenutredningar för Umeå kommun och de som är anslutna till inköpscentralen i enlighet med förfrågningsunderlag. Upphandlingen avser successiva avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ett ramavtal avseende tekniska konsulter inom området VA- och dagvattenutredningar.