242489-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillhandahållande av språkkurser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurser i svenska språket
Referensnummer: 2-2973/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende kurser i svenska språket.
KI tar varje år emot cirka 300 studenter på utbyte inom ramen för samarbetsavtal med universitet i hela världen. Utbytena varierar i längd mellan 5 veckor och 10 månader. KI har vidare inom ramen för globala masterprogram cirka 250 studenter som kommer från andra länder för att studera på KI under 1 - 2 år. Det är viktigt att alla studenter från andra länder som kommer till KI ges en bra introduktion och goda förutsättningar för integration, för att på så sätt beredas goda möjligheter att tillgodogöra sig sina studier. KI vill därför erbjuda utbytes- och masterstudenter från andra länder att gå kurser i svenska språket.
Förutom studenter på grund- och avancerad nivå kommer varje termin ett antal forskarstuderande, gästforskare, gästlärare och andra medarbetare till KI som utifrån sina verksamhetsområden är i behov av utbildning inom det svenska språket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80430000 Vuxenundervisning på universitetsnivå
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningen ska omfatta terminskurser och intensivkurser, samt individuell undervisning.
Terminskurser ska ges med kursstart 1 gg/månad under hela terminerna. Terminskurserna är upplagda som kurser om 10 veckor med 1 föreläsningstillfälle á 2 x 45 minuter per vecka. Kursen ges normalt vardagar på kvällstid men även helger kan komma ifråga.
Intensivkurs ska ges en gång per år om 20 undervisningstillfällen á 45 minuter. Denna intensivkurs förläggs till den så kallade introduktionsveckan som vanligen infaller sista veckan i augusti för höstterminen. Intensivkursen ska ges under tre heldagar dvs. måndag-onsdag under introduktionsveckan.Under introduktionsveckan är det ca 250 studenter som ska få en intensivkurs.
Individuell undervisning ska utformas i enlighet med beställarens behov. Undervisning ska kunna avropas i lektionstimmar. Möjlighet till distansundervisning ska finnas för individuella undervisningar.
Anbudsgivare ska vara flexibel i fråga om tid för kursernas genomförande: både dagtid, kvällstid och helger ska kurser kunna arrangeras.