242584-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerad processledare 2019
Referensnummer: KS 2019/727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att bistå Bodens kommuns ledning (förvaltningar och bolag) med kvalificerad Processlednings- och utredningsarbete. Upphandlingen görs åt alla Bodens kommunala bolag, se nedan, samt förvaltning via fullmakt.
— Bodens Energi AB org.nr 556200–9117
— Bodens Energi Nät AB org.nr 556226–8561
— Bodens Event AB, 556724–7167 org.nr 556721–3243
— Bodens Kommunföretag AB, org.nr 556764–7184
— Bodens Utveckling AB, org.nr 556743–2652
— Näringsfastigheter AB, org.nr 556004–2377
— Bodens Arena Fastighets AB org.nr 556721–3243
— Bodens Kommunfastigheter AB, org.nr 556764–7184
— Boden Science Park Fastighets AB, org.nr 556970–3431
— Centrumfastigheter i Boden AB, org.nr 556297–7717
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79720000 Utredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen