242589-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Tekniska konsultuppdrag för byggnadsverk
Referensnummer: 1640/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsultuppdrag för byggnadsverk som förvaltas av trafikkontoret i Göteborgs stad. Med byggnadsverk avses här broar, tunnlar, stödmurar, bergskärningar, bullerskyddsskärmar, flytbryggor, markvärme m.m.
Konsultuppdragen omfattar bl.a. projekteringar, förstudier, utredningar, konstruktionsgranskning, bärighetsbedömning för broar m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen