2. Förfarande
Förfarande
Titel: Måleriarbeten Mora kommun
Beskrivning: Inbjudan till anbudslämning i upphandling: Måleriarbeten Mora kommun Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen inbjuder er att lämna anbud på ramavtal för måleriarbeten i Mora kommuns fastighetsbestånd. Upphandlingen i korthet Omfattning: Invändiga och utvändiga måleriarbeten i kommunens skolor, förskolor, äldreboenden, idrottsanläggningar, administrativa lokaler och övriga fastigheter. Avtalsperiod: 1 år från 2026-06-01 med möjlighet till förlängning, totalt upp till 4 år. Volym: Uppskattad volym cirka 8 miljoner SEK under hela avtalsperioden. Takvolym 15 miljoner SEK. Avtalsparter: Vi avser att teckna ramavtal med maximalt 3 entreprenörer. Avrop sker i första hand efter rangordning baserat på lägsta pris. Förfarande: Öppet förfarande enligt LOU (2016:1145). Viktiga datum Fullständig information om tider för frågor och anbudsinlämning finns i upphandlingsdokumenten på e-Avrop. Upphandlingsdokument Hämta alla handlingar kostnadsfritt via e-Avrop. Registrera konto i god tid om ni inte redan har ett. Har ni frågor? Ställ dem via e-Avrops frågefunktion så besvarar vi dem för alla intresserade. Vi ser fram emot ert anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45440000 Målning och glassättning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126395:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning, 45442120 Målning och påstrykning av skyddsöverdrag på konstruktioner, 45442190 Färgborttagning, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442300 Ytbehandlingsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner tre (3) st á ett (1) år som Beställaren ensidigt kan avropa.