242706-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts
Referensnummer: KS 2023/255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjuts inom Ängelholms kommun.
Skolskjutsen är uppdelad i tre delområden.
Delområde 1: Toftaskolan F-9 i Munka Ljungby, Össjö skola F-6 i Össjö. (ny skola F-6 från 2025 i Munka Ljungby)
Delområde 2: Söndrebalgs skola F-9 i Hjärnarp och Magnarps skola F-9 i Vejbystrand.
Delområde 3: Strövelstorps skola F-9 i Strövelstorp. Nyhemsskolan 7-9, Villanskolan F-6 och Rönnegymnasiet i Ängelholms centrum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 125 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen