242709-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Textilier och tillhörande varor
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: 20383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har ett behov av tillgång till ett tillräckligt brett och heltäckande sortiment av textilslöjdsmaterial för undervisning samt dagverksamheter inom kommunen samt leveranser till beställande enhet. Upphandlingen avser bland annat tyg, garn och tillbehör. Syftet med ramavtalet är att tillgodose kommunens behov av textilslöjdsmaterial och att få till ramavtal med leverantörer som har konkurrenskraftiga priser. Beställarenska kunna genomföra successiva avrop av upphandlade varor under avtalstiden. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop.