242756-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vattenrening – Totalentreprenad omfattande design, projektering och leverans av nanofilteranläggning för avhärdning av dricksvatten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTotalentreprenad omfattande design, projektering och leverans av nanofilteranläggning för avhärdning av dricksvatten
BeskrivningTotalentreprenaden avser design, dimensionering, projektering, leverans, montage och driftsättning (inkl provdrift) av en nanofilteranläggning som en del av ett nytt dricksvattenverk. Nanofilteranläggningens syfte är att avhärda grundvatten för produktion av dricksvatten. Grundvattnet kommer att behandlas med återinfiltration för att avskilja järn och mangan före nanofilteranläggningen.
Intern identifierare14092
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232430 Vattenrening
Ytterligare klassificering (cpv): 42912330 Vattenreningsutrustning, 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTotalentreprenad omfattande design, projektering och leverans av nanofilteranläggning för avhärdning av dricksvatten