Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörlig bild och filmproduktion
Referensnummer: KS 2021/0578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun i samarbete med Finspång- och Valdemarsviks kommuner inbjuder Er att lämna anbud på Rörlig bild och filmproduktion i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rörlig bild och filmproduktion.
Takvolymen för ramavtalsperioden inklusive kommande prisjusteringar och förlängningsår fastställs till beloppet (uppdelat per avrops- och beställningsberättigad myndighet):
Norrköpings kommun 5 000 000 SEK,
Finspångs kommun 1 500 000 SEK,
Valdemarsviks kommun 250 000 SEK,