Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, underhåll och ombyggnad av hissar och andra motordrivna lyftanordningar
Referensnummer: 2021/599
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift, underhåll och ombyggnad av motordrivna lyftanordningar. Förutom hissar och rulltrappor, omfattas även motordrivna portar och andra lyftanordningar, totalt ca. 700 objekt. Huvudavtalet består av fem (5) entreprenader (avtalsområden) med var sin leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 52 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42413100 Inbyggda lyftanordningar, 42416100 Hissar, 44212383 Slussportar, 44221240 Garageportar, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313200 Installation av rulltrappor, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 51511000 Installation av lyft- och hanteringsutrustning, utom hissar och rulltrappor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen