242801-2020 - ResultatSverige-Landvetter: Städning av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Malmö Airport
Referensnummer: SDA 2019-01352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar lokalvårdstjänster samt fönsterputs på Malmö Airport. Åtagandet innebär bl.a att antagen leverantör har det fulla ansvaret för att planera och disponera de egna resurserna så att avtald städkvalitet uppnås. Uppdraget innefattar arbete på hög höjd. Driftsstart beräknas till Mars 2021. Avtalslängden är 3 år med möjlighet till förlägning i upp till 3 år.
För det fall att anbudsansökande företag vill använda sig av Europenan Single Procurement Document (ESDP) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökingen. Användandet av ESPD är frivilligt. Kontroll av angiven information i ESPD sker innan tilldelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen