See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fysisk planering
Beskrivning: Miljö- och byggnadsförvaltningen, Tingsryds kommun avser att teckna ramavtal för avrop av konsulttjänster inom tio (10) olika kompetensområden. Avtal kommer tecknas med en (1) leverantör. Följande kompetensområden omfattas av denna upphandling: Översiktsplanering Detaljplanering Miljö och geoteknik Riskutredningar Trafik och mobilitet Bullerutredningar VA- och dagvattenutredningar Översvämningskarteringar Naturvärdesinventeringar Kulturmiljöutredningar
Intern identifierare: 24-003
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatoriska krav
Beskrivning: krav på teknisk och yrkesmässig kapacitet, ekonomiskställning, nyckelpersoner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fysisk planering konsulter - generella krav
Beskrivning: Miljö- och byggnadsförvaltningen, Tingsryds kommun avser att teckna ramavtal för avrop av konsulttjänster inom tio (10) olika kompetensområden. Avtal kommer tecknas med en (1) leverantör. Konsulttjänsterna syftar till att stödja miljö- och byggnadsförvaltningen, Tingsryds kommun med resursförstärkning, i de fall det behövs extra resurser eller kompetens för att utföra vissa uppgifter i det löpande arbetet. Konsulttjänsterna ska också vid behov kunna vara rådgivande. Följande kompetensområden omfattas av denna upphandling: Översiktsplanering Detaljplanering Miljö och geoteknik Riskutredningar Trafik och mobilitet Bullerutredningar VA- och dagvattenutredningar Översvämningskarteringar Naturvärdesinventeringar Kulturmiljöutredningar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Frivillig information
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kommersiella villkor