242827-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av utemiljö, Östra Gårdsten.
Referensnummer: GB UH 207-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar Skötsel av utemiljö (innefattar skötsel av grönytor, hårdgjorda ytor bl.a.) inom Gårdstensbostäder AB fastighetsbestånd i östra Gårdsten (ca 1 000 lägenheter), samt även Gårdstens centrum, Salviagatan 1 inkl. bensinstation och pylonskylt vid Gårdstensvägen.
Funktionskrav gäller före preciserade åtgärdskrav, dvs. angivna frekvenser för tillsyn och skötsel utgör krav på minimifrekvenser för åtgärden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 90611000 Gaturenhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen