Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av rekryteringstjänster
Referensnummer: Dnr 2021-00525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör avseende rekryteringstjänster på olika chefsnivåer och specialister men som även kan ge stöd i olika moment av rekryteringsprocessen i de fall Riksbanken själv inte kan tillgodose sitt behov. Riksbanken har också behov av hjälp med testning, bakgrundskontroller, search och second opinion.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen