Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för socialförvaltningen.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning:
Jönköpings kommun och medverkande kommuner (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende förvaltningsövergripande verksamhetssystem åt socialförvaltningen. Verksamhetssystemet ska i huvudsak täcka förvaltningens behov av IT-stöd inom hälso- och sjukvård, äldreomsorg, funktionshinderomsorg, individ- och familjeomsorg.
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling där alla kommuner i Jönköpings län deltar. Varje kommun köper sin egen tjänst och varje kommun tecknar ett eget avtal med antagen Leverantör. Upphandlingsdelen av projektet görs i Jönköping kommuns regi och införandet sker i projekt i de deltagande kommunerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30196000 Planeringssystem, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen