Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av e-arkivslösning
Referensnummer: 2.3.1-2021-039966
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför en eventuell upphandling av en e-arkivslösning bjuder Läkemedelsverket in intresserade leverantörer till leverantörsdialog den 24 maj. Se mer information kring det i den bifogade filen. Sista dag för anmälan är den 19 maj.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48311000 Programvara för dokumenthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedelsverket har sedan 2017 haft ett e-arkiv. Läkemedelsverket har arkiverat strukturerad och ostrukturerad information i nuvarande lösning. E-arkivet består av en produktionsmiljö och en testmiljö där varje miljö innefattar e-arkivets lagringsyta, en e-arkivklient och en webbportal.
Det nuvarande e-arkivet bygger på OAIS-modellen och ett krav är att det nya följer samma modell. Det är också ett krav att tjänsten uppfyller Riksarkivets föreskrifter och FGS:er.