242898-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Frösön: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sluttömning Loudden.
Referensnummer: Dnr 34330-1480/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Med föreliggande uppdrag efterfrågar SGU en sanering av vattenytan i bergrummet för att minska halten av produktrester i det vatten senare ska avledas från bergrummet. Storleken på den vattenyta som ska saneras är ca 4 200 m² och vattenytans utbredning framgår av ritningar som bifogats med Bakgrundsmaterialet i detta FFU. Metod för den åtgärd som föreslås ska beskrivas i form av hur insamling av ytslam och oljerester ska ske samt hur minimering av vatteninblandning kommer att göras.
Som generell vägledning för arbetet kommer SGU att prioritera den metod som genererar minst inblandning av vatten i det slam som ska skickas till destruktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetet kommer att utföras inom Hamnens område och därvid gäller de regler och arbetstider som Hamnen bestämmer. Det pågår ett flertal andra aktiviteter inom området varför samordning måste ske med de som kan tänkas bli berörda av den planerade sluttömningen av Bergrummet. Arbete inom Hamnens område får endast bedrivas under vardagar mellan kl. 7:00 och 16:00.