See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projekteringsledare/Byggledare signalteknik Luleå C, Norrbotniabanan NBB
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledning vid bygghandlingsprojektering signalteknik. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Beställaren ansvarar för projektets övergripande planering och styrning. Resursen ska utföra arbetet i nära samarbete med projektets projektledare. För tider gällande uppdraget se uppdragskontrakt. Uppdraget består av följande: - Resurskonsult projekteringledare för framtagande av förfrågningsunderlag och bygg-handlingar i projekt Luleå C, ABK kontrakt samt Ramavtal Ahlstom. - Resurskonsult byggplatsuppföljning signal AB kontrakt Luleå C
Intern identifierare: KOM-419194
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Projekteringsledare