243088-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster - Särskild skolskjuts, Daglig verksamhet- och Måltidstransport
Referensnummer: KS 2021-213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar persontransporter och måltidstransporter inom Ängelholms kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resenärer inom område persontransporter är elever med särskilda behov, vuxna inom daglig verksamhet och äldre inom dagverksamhet.
Persontransporter sker till och från skola, fritidshem, daglig verksamhet, dagverksamhet, olika boendeformer med mera. En resenär kan ha sitt hem på flera ställen, t ex växelvist boende.
För skolskjuts sker resorna i huvudsak mellan hemmet och skolans adress, fritidshem på vardagar mellan klockan 06.30-18.00
För daglig verksamhet och dagverksamhet sker resorna i huvudsak mellan hemmet och verksamheten mellan klockan 08.00-16.00
Måltidstransporter innebär transport av varm tillagad mat mellan tillagningskök och mottagningskök (inom förskola, skola och äldreomsorgen) mellan klockan 10.00-15:00.