243089-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledningsorganisation för renovering av Eriksdalsbadet
Referensnummer: FSK 2021/204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att tillhandahålla en projektledningsorganisation med helhetsansvar för renoveringen av Eriksdalsbadet från programskede till projektavslut. I uppdraget ingår att planera, samordna, genomföra, överlämna och avsluta projektet i sin helhet. Projektledningsorganisationen rapporterar till fastighetskontorets projektledare och kommer att ha stor möjlighet att påverka projektets genomförande.
Uppdraget är, precis som projektet, beroende av politiska beslut i flera steg. I dagsläget förväntas projektet i sin helhet pågå till 2026.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen