243147-2017 - ResultatSverige-Jönköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, utveckling och drift av Program för teknisk standard.
Referensnummer: RJL 2017/506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser IT-drift, utveckling och support av regionens systemstöd Program för Teknisk Standard (PTS). PTS är ett stöd och verktyg för att säkerställa att hälso- och sjukvården erhåller ändamålsenliga och långsiktigt hållbara lokaler.
Omfattning:
Region Jönköpings län avser att upphandla Support, utveckling och drift av Program för teknisk standard. Denna upphandling avser IT-drift, utveckling och support av regionens systemstöd Program för Teknisk Standard (PTS). PTS är ett stöd och verktyg för att säkerställa att hälso- och sjukvården erhåller ändamålsenliga och långsiktigt hållbara lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen