243149-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av spårväg och citybuss, Frihamnen-Lindholmen
Referensnummer: 02798/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret inbjuder till att lämna anbud på projektering av spårväg och citybuss genom Frihamnen och Lindholmsallén på norra älvstranden i Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar detaljprojektering för framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandling för utförandeentreprenad avseende allmän plats och angränsande ytor. Beställaren har även option på att avropa byggstöd under entreprenadtiden samt framtagande av relationshandlingar.
Vänligen observera att frågor om upphandlingen inte kan besvaras under semesterperioden 15 juli till 8 augusti. Frågor som inkommer under denna period hanteras snarast möjligt därefter.