243267-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Zoologiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppstallning av lantbruksdjur och häst
Referensnummer: D.nr: 280-12028-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77400000 Zoologiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av transport och uppstallning av djur som omhändertagits enligt djurskyddslagen och tillsynslagen.
Upphandlingens delområden är:
1. Transport och uppstallning- Får/get2. Transport och uppstallning - Gris3. Transport och uppstallning - Nötkreatur4. Transport och uppstallning - Hästdjur
Länsstyrelsens intention är att omhändertagna djur i första hand ska säljas och i andra hand överlåtas. Om detta inte är möjligt, inom en rimlig tid, ska djuret istället avlivas. Hela processen är prioriterad och ska skötas skyndsamt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85200000 Veterinärstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen