243268-2017 - Ändring av kontrakt och ramavtalSverige-Stockholm: Drift av dataanläggning
Ändringsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift för FMV.
Referensnummer: 363003-LB832393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Försvarets materielverk (FMV) är en uppdragsfinansierad myndighet direkt underställd regeringen. FMV:s huvudsakliga uppgift är att stärka totalförsvarets operativa förmåga genom en kostnadseffektiv materielanskaffning. FMV är beroende av en väl fungerande IS/IT-verksamhet och har under många år haft utkontrakterad IT-drift med olika leverantörer. FMV har för avsikt att genomföra en förnyad upphandling av IT-driften genom tillämpning av kammarkollegiets ramavtal för IT-drifttjänster.