Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult som projektarkitekt
Referensnummer: U-082-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att inventera fastighetsbeståndet i Mönsterås kommun, organisera, strukturera och skapa en fastighetsutvecklingsplan som bygger på den genomförda inventeringen. Inventeringen ska vara slutförd Q1-2023. Fastighetsutvecklingsplanen ska sedan omsättas i praktiken. Resultatet av uppdraget är att ta fram åtgärder och genomföra dessa så att energianvändningen därefter blir optimal i förhållande till investeringen och att de totala kostnaderna inte ökar för kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen