243290-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiologiska tjänster VGR – sjukhusförvaltningar.
Referensnummer: RS 2017-01086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende Radiologiska tjänster VGR sjukhusförvaltningar.
Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga i Amesto.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 104 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111000 Sjukhustjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen