243292-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebyråtjänster - extern remiss
Referensnummer: 23.3-10136-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss inför kommande upphandling av Mediebyråtjänster, statligt ramavtal. Samtliga delar i externa remissen kan komma att omarbetas inför upphandlingen.
I den externa remissen föreslås att upphandlingen delas in i två anbudsområden:
1. Annonseringsverktyg
2. Mediestrategi, planering och köp av annonser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 887 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mediebyråtjänster
Del nr: Annonseringsverktyg respektive Mediestrategi, planering och köp av annonser.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se extern remiss