243383-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten – Projektledare och delprojektledare till lokalprogrammet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektledare och delprojektledare till lokalprogrammet
BeskrivningLänsstyrelsen bjuder in att lämna anbud i denna upphandling avseende två projektledare till två olika delprojekt och en övergripande projektledare till lokalprogrammet. Uppdraget genomförs främst i Gävle.
Intern identifierare2974-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLokalprogram
Intern identifierare1684261
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDel 1 - IT, teknik osv
BeskrivningLänsstyrelsen avser upphandla en konsult för projektledning och samordning av delprojekt "IT, teknik, inpasserings- och larm".
Intern identifierare1684262
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDel 2 - Utformning och funktion
BeskrivningLänsstyrelsen avser upphandla en konsult för projektledning och samordning av delprojekt "utformning och funktion".
Intern identifierare1684263
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDel 3 - Projektledare övergripande
BeskrivningLänsstyrelsen avser upphandla en konsult med övergripande ansvar för delprojekten och ett stöd till Länsstyrelsens projektledare.
Intern identifierare1684264