243388-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kundservice
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kund- och resetjänst för särskild- och allmän anropsstyrd kollektivtrafik 2018.
Referensnummer: D-nr: 1-769-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342300 Kundservice
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser en Kund- och resetjänst för sjukresor, färdtjänst och allmän anropsstyrd kollektivtrafik med funktioner för samtalsmottagning, information, resesökning, bokning och säkerställande av resans utförande för Västtrafiks anropsstyrda trafik, oavsett var bokningen skett. Leverantörens arbete kommer att ske med stöd av planeringssystem och andra system som tillhandahålls av Västtrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 79342320 Kundvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen