Kort beskrivning
Upphandling av masker samt tillbehör i form av huvudband och mjukdelar till CPAP och hemventilatorer. Produkterna beställs och hanteras av HMC.
Upphandlingens innehåll.
Region Jönköpings län avser upphandla.
Upphandlingen är indelad i sex produktgrupper enligt följande:
2. Näsmask, för placering runt näsan
5. Näsmask för barn, för placering runt näsan