Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal projektledningstjänster
Referensnummer: HB/2021:294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar projektledningskonsulter. Precisering av villkor och förutsättningar kommer att ske i avrop. Avrop kommer att göras enligt ramavtalet avropsmodell enligt nedan:
Konsulterna avropas med rangordning. I det fall konsult med rangordning 1 inte kan leverera en specifik kompetens eller inte levererar utifrån kontraktshandlingarna kommer beställaren att avropa från övriga kontrakterade konsulter inom ramavtalsgruppen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen