24356-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ögonoperationsmaterial och implantat
Referensnummer: VF2020-00066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ögonoperationsmaterial t.ex. ingreppsanpassade set för ögonoperationer, linser, vätskor, ögonoperationsknivar och tillbehör.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00066 Ögonoperationsmaterial och implantat
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Ljuskablar, slangar, set, instrument, vätskor, gas, färgmedel, linser, implantat, kundanpassade set
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:41 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.6.2021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2023
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33162200 Operationsinstrument, 33731110 Intraokulära linser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen