243560-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter
Referensnummer: UE/180023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 24 miljoner SEK baserat på 2017 års inköpsvolymer/behov.
Under avtalstiden kommer landstinget att ingå i en regionbildning som kan påverka förutsättningarna för avtalet. Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar:
— Serviceavtal.
— Distanssupport.
— Konsulttjänster.
— Nätverksprodukter.
Beräknad avtalslängd är tre (3) år med option om förlängning maximalt 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nätverksprodukter.