243560-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvarngärdesskolan
Referensnummer: SFB-2016-0204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun Skolfastigheter AB avser att upphandla en samverkansentreprenad för projektet Kvarngärdesskolan i centrala Uppsala. Planerad tidpunkt för upphandlingen är sommaren (juli/augusti/september) 2019 men såväl tidpunkt som omfattning kan komma att ändras. Upphandlingen omfattar rivning av befintlig skola och en nyproduktion av skola där följande delar ingår:
• Skola F-9 och fritidsklubb, 990 elever.
• Idrottshall, tillagningskök och matsal.
• Utemiljö (skolgårdsytor) och angöring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen