243561-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bälnge skola & Bälingeby förskola
Referensnummer: SFB-2014-0267 & SFB-2014-0187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun Skolfastigheter AB avser att upphandla en samverkansentreprenad för projektet Bälinge skola & Bälingeby förskola i Bälinge. Planerad tidpunkt för upphandlingen är sommaren (juli/augusti/september) 2019, men såväl tidpunkt som omfattning kan komma att ändras. Upphandlingen omfattar rivning av befintlig skola och nyproduktion av en skola & förskola där följande delar ingår:
• Skola F-5, 630 elever inklusive tillagningskök.
• Förskola 8 avd. 144 barn inklusive tillagningskök.
• Idrottshall.
• Utemiljö (skol- och förskolegårdsytor) och angöring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen