243571-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Byggnadssnickerier
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggservice
Referensnummer: FV 2019-000042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44230000 Byggnadssnickerier
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att teckna ramavtal för byggservicearbeten i beställarens befintliga fastighetsbestånd inom Sundbybergs stad.
Uppdrag avser byggservicearbeten i lägenheter, allmänna utrymmen och lokaler med kvarboende hyresgäster. Arbeten avser reparationer, akut och övrigt felavhjälpande underhållsåtgärder, brand och vattenskador, hyresgästers tillval och mindre projekt. Dom mindre projekten kan kräva upprättande av arbetshandlingar, relationshandlingar och samordning med andra entreprenörer. Ramavtalet omfattar komplett leverans, installation till fullt driftfärdig, slutjusterad och funktionsprovat föremål för avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44230000 Byggnadssnickerier, 45262660 Asbestsaneringsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen