Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförande av nya rörarbeten och underhåll av befintliga rör och utrustningar inkl licenssvetsningar främst inom fjärrvärme
Referensnummer: UH-2023-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44163100 Rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar utförande tjänster av nya rörarbeten och underhåll av befintliga rör och utrustning inkl licenssvetsning på löpande räkning under avtalstiden samt visst inköp av förenat material. Avtalet omfattar i huvudsak underhåll av fjärrvärmenät i mark samt i pannanläggningar och hos kunder till Karlshamn Energi i Karlshamns kommun. Även akut utryckning förekommer, och detta måste avhjälpas omgående för samhällskritiska funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44163100 Rörledningar, 45262680 Svetsning, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
se avtals förslag och anbudsformulär