243632-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning och kontroll mark och driftentreprenader 2020
Referensnummer: T2020-00824
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar i huvudsak teknisk rådgivning till Beställaren samt ledning,
kontroll och uppföljning av drift- och markentreprenader och
beläggningsarbeten.
Upphandlingen avser uppdrag kopplade till drift, underhåll, ny- och
ombyggnation i Stockholm stad.
Konsulten ska leda, kontrollera och följa upp entreprenaderna så att de svarar
mot Beställarens uppställda mål avseende omfattning, tid, ekonomi,
dokumentation, kvalitet och miljö för den aktuella entreprenaden. Uppdraget
omfattar också att inspektera och följa upp att entreprenadarbeten utförs i
enlighet med avtal mellan Beställaren och entreprenörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen