See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cirkulationstvätt och hyrtvätt
Beskrivning: Avtalet omfattar cirkulationstvätt inkl hyra av arbetskläder till vården inom Mjölby, Motala, Vadstena och Ödeshögs kommun. Med cirkulationstvätt avses textilier som cirkulerar runt bland samtliga av leverantörens beställare, där leverans av rena textilier sker mot beställning. I samband med leverans av beställda textilier hämtar leverantören upp smutsiga textilier. Med hyrtvätt avses textilier som är framtagna efter beställarens önskemål och som hyrs ut till beställaren, där leverantören ansvarar för tvätt- och textilservice.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102978:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster