243682-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Storköksutrustning
Referensnummer: 21051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun och kranskommuner inbjuder till anbudsgivning avseende Service-underhåll av storköksutrustning enligt bifogade anläggningsspecifikationer. Fastigheterna som ska servas/underhållas tillhör i huvudsak grupperna skolor, förskolor och servicehus/sjukhem.
Utrustning som omfattas av detta avtal är i huvudsak fast monterad utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Umeå kommun Referenser inom Service Storköksutrustning samt prisfråga årlig service och löpande service arbeten.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Säljaren ska åta sig att utföra en (1) servicegenomgång per år på angiven utrustning,
— Komplettering av inventeringslistor med ev. bilagor ska efter genomförd funktionsservice ifyllas och återsändas till planeringsassistent Fastighet alt annan befattning,
— Om det under året fattas beslut som innebär att funktionsservice av en viss fastighet inte ska ske, t.ex. vid beslut av ombyggnader för verksamhetsanpassning, försäljning el dyl. utgår fastigheten ur uppdraget. För tillkommande utrustning gäller det omvända. Prissättning av tillkommande utrustning görs enligt den prissättning som gjorts i anbudet,
— Kontakt ska tas med driftansvarig senast 5 veckor före funktionsservice för gemensam planering av genomförandet,
— Upphandlingen är delad i fyra (4) områden. Nordmalings kommun, Umeå kommun, Bjurholm och Vännäs kommun samt Robertsfors och Vindelns kommun,
— Antal kök som ska besökas: Nordmalings kommun 14 st, Umeå kommun 157 st, Bjurholms och Vännäs kommun 12st, Robertsfors och Vindelns kommun 17 st.
— Överstiger kostnaden 25 000 SSEK per maskin för reparation alt utbyte ska förvaltningsområdets driftområdeschef eller annan befattning kontaktas för beslut,
— Robertsfors kommun, överstiger kostnaden 25 000 SESK per kök för reparation alt utbyte ska områdeschef eller annan befattning kontaktas för beslut.
Nordmalings kommun Referenser inom Service Storköksutrustning samt prisfråga årlig service och löpande service arbeten.
Del nr: 2
— Om det under året fattas beslut som innebär att Funktionsservice av en viss fastighet inte ska ske, t.ex. vid beslut av ombyggnader för verksamhetsanpassning, försäljning el dyl. utgår fastigheten ur uppdraget. För tillkommande utrustning gäller det omvända. Prissättning av tillkommande utrustning görs enligt den prissättning som gjorts i anbudet,
— Överstiger kostnaden 25 000 SEK per maskin för reparation alt utbyte ska förvaltningsområdets driftområdeschef eller annan befattning kontaktas för beslut,
— Robertsfors kommun, överstiger kostnaden 25 000 SEK per kök för reparation alt utbyte ska områdeschef eller annan befattning kontaktas för beslut.
Bjurholm samt Vännäs kommun Referenser inom Service Storköksutrustning samt prisfråga årlig service och löpande underhåll.
Del nr: 3
Robertsfors samt Vindelns kommun Referenser inom Service Storköksutrustning samt prisfråga årlig service och löpande underhåll.
Del nr: 4