243729-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning – Anskaffning av eldledningssytem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnskaffning av eldledningssytem
BeskrivningProcurement of Framework Agreement Forward Observer System
Intern identifierare25FMVU1335
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFMV annonserade 2024-12-16 en upphandling för anskaffning av Eldledningsförmåga genom LUFS förhandlat förfarande i två steg (se strategi 1012728). Efter granskning och utvärdering av anbudsansökningarna fann FMV att endast en anbudsansökare hade kvalificerat sig och beslutade om att avbryta upphandlingen till grund av bristande konkurrens. Behovet som den avbryta upphandlingen skulle ha tillgodosett kvarstår och FMV avser annonsera en ny upphandling för att främja konkurrensen inom området. FMV avser åt Försvarsmakten upphandla ett ramavtal för anskaffning av i) Eldledningsinstrument inklusive tillbehörsutrustning, ii) nordsökande gyro inklusive tillbehörsutrustning iii) reservdelar och iiii) underhåll (CLS).
Intern identifierareAnskaffning av eldledningssytem