243836-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för tjänster avseende drift och underhåll av elanläggningar - lokalnät och regionnät samt produktionsanläggningar
Referensnummer: 22/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för tjänster avseende drift och underhåll i Växjö Energi Elnäts lokal och regionnät samt starkströmsanläggningar tillhörande Växjö Energis produktionsanläggningar. Behovet varierar och underhållsarbetet bedrivs både som periodiskt underhåll, tillståndsbaserat underhåll och avhjälpande underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232200 Arbeten för kraftledningar, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och omfattning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för tjänster avseende drift och underhåll i Växjö Energi Elnäts lokal och regionnät samt starkströmsanläggningar tillhörande Växjö Energis produktionsanläggningar.
Behovet varierar och underhållsarbetet bedrivs både som periodiskt underhåll, tillståndsbaserat underhåll och avhjälpande underhåll. Beställaren söker en tjänsteleverantör med kompetens, resurser och erfarenhet att utföra drift och underhållsåtgärder av lokal, regionnät samt produktionsanläggningar. Åtagandet omfattar anläggningsdelar på spänningsnivåerna 0,4-130kV samt likspänningssystem för 110 och 24VDC. Exempel på typer av elektrisk utrustning och anläggningar: stationer, utomhusställverk och GIS-ställverk, krafttransformatorer, generatorer, kopplingsapparater och ledningar, kontrollutrustning. Även rådgivning, tekniskt stöd och användning av digitala stödsystem ingår i uppdraget. Leverantören ska kunna utföra underhåll som helhetslösning, men även delar av en underhållsinsats.
Med underhållstjänster avses att utföra tillståndskontroll av anläggningar och tillsammans med beställaren ta fram förslag på åtgärder samt utföra dessa. Tjänsteleverantören ska behärska förekommande typer av digitalmedia, stödsystem och dokumentation både tryckta och digitala. I uppdraget ingår även att sörja för viss reservdelshållning.
Exempel på tjänster kan vara att vid avrop utföra:
tillståndskontroll av elanläggningar (även specialmätningar såsom diagnostik).
underhåll av elanläggningar, (även avbrottsfritt underhåll (AMS-metod)
reparation/byte av elektrisk utrustning/anläggningsdelar.
rådgivning, analys, utredning och tekniskt stöd i frågor kring underhåll.
avhjälpande underhåll under vanlig arbetstid och övrig tid i form av felsökning, felavhjälpning och reparation
resursstöd i form av projektledning, beredning, elmontör
ledningsanvisning
Avtalsform
Avsikten med upphandlingen är att ingå ett ramavtal med en leverantör.
Avtalstid
Avtalet beräknas träda i kraft i samband med avtalstecknandet och gäller därefter i 24 månader.
Beställaren äger rätt men har inte skyldighet att förlänga avtalet med två år i taget. Syftet är att under år ett (1) och två (2), ha möjlighet att utvärdera utfört arbete med möjlighet till förlängning av ramavtal i maximalt sex (6) år.