2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad E3 Byggnad 034, 035, 041, 042
Beskrivning: Kriminalvården är i expansionsskede för att tillgodose det ökade behovet av nya anstaltsplatser. Som ett led i expansionen kommer Anstalten Skogome öka antal platser från ca 200 till 800. Detta objektet omfattar nybyggnad av 2 st. boendebyggnader, By 034 och By 035 för intagna samt tillhörande miljöstationsbyggnader By 041 resp. 042. By 034; Källare under mark med tre boendevåningar ovan mark och kallvind. Pålad bottenplatta av betong, platsgjutna källarytterväggar Ytter-, innerväggar och bjälklag av prefabricerade betongelement. Tak av plåtbeklädd råspont. BTA 4765 m². By 035; Källare under mark med tre boendevåningar ovan mark och kallvind. Pålad bottenplatta av betong, platsgjutna källarytterväggar Ytter-, innerväggar och bjälklag av prefabricerade betongelement. Tak av plåtbeklädd råspont. BTA 4765 m². By 041; Ouppvärmd miljöstation. Platta på mark av platsgjuten betong. Ytterväggar av prefabricerade betongelement och gräs/ängstak. BTA 18 m². By 042; Ouppvärmd miljöstation. Platta på mark av platsgjuten betong. Ytterväggar av prefabricerade betongelement och gräs/ängstak. BTA 18 m².
Intern identifierare: SPF2026-035
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216113 Byggnation av fängelse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprenad E3 Byggnad 034, 035, 041, 042