243968-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Plåt
Referensnummer: 058/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Servicearbeten och mindre entreprenader - Plåt. Upphandlingen avser Ramavtal gällande plåtarbeten. Plåtarbeten som ingår i upphandlingen är t.ex: Nyanläggningar, ombyggnader, reparationer, underhåll, service samt snöskottning på tak.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261213 Läggning av takplåt, 45261310 Plåtslageri, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal gällande plåtarbeten. Plåtarbeten som ingår i upphandlingen är t.ex: nyanläggningar, ombyggnader, reparationer, underhåll, service samt snöskottning på tak.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avrop
Uppdrag avropas enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning (FKU).
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann: 1 SEK –1 000 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann: 1 000 001 SEK – 2,5 MSEK
För uppdrag överstigande 2 500 000 SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Uppskattad volym
De nedan angivna beställningsvolymerna innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade beställningsvolym (affärsvärde).
Affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 56 000 000 SEK.
Observera att affärsvärdet endast är ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 67 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Inköp och upphandling rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.