243973-2021 - ResultatSverige-Linköping: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning - Plock och pack
Referensnummer: UC-2020-226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar nu en tjänst för lagerhållning, expediering och leveranser av hela förpackningar till de vårdenheter som avtalet kommer att omfatta.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Upphandlande myndighet har valt att endast anta en leverantör för hela uppdraget på grund av att en lösning med fler leverantörer skulle kunna leda till otydlig gränsdragning dem emellan och därmed en ökad patientrisk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen